Droga krzyżowa INMK

Stacja I – Pan Jezus skazany na śmierć

„Ja się po to narodziłem, przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie” (J 18, 37). Panie Jezu, daj nam tak przeżyć ten Wielki Post, abyśmy zbliżyli się do Ciebie; wyzwalaj nas od kłamstwa, lęku, egoizmu i otwieraj nas na miłość, której świat dać nie może – mocą prawdy, krzyża i wyzwolenia.

Stacja II – Jezus bierze krzyż na swoje ramiona

„Jezus uczy nas, w jaki sposób mamy iść przez życie. Mamy za Nim nieść krzyż. Krzyż jest nam dany. Nie uwolnimy się od niego. Ale możemy go przemienić w błogosławieństwo. […] Musimy go wziąć na siebie, musimy się z nim pogodzić. Musimy się uzbroić w cierpliwość. I wtedy krzyż zamieni się w źródło łaski i radości” (ks. F. Blachnicki).
Jezu dźwigający krzyż, proszę, udziel mi łaski świadomego przyjmowania krzyża mojej codzienności.

Stacja III – Jezus upada pod krzyżem po raz pierwszy

Pierwszy upadek jest najgorszy. Niespodziewany, zaskakujący. Odbiera wiarę we własne siły, które do tej pory wydawały się niewyczerpane. Mogę się po nim załamać. A mogę przyznać, że już nic nie będzie jak dawniej. Wstać, wziąć głęboki oddech i pójść dalej. Tym razem wierząc, że to w Bogu, a nie we mnie jest moja siła.

Stacja IV – Jezus spotyka swoją Matkę

Patrzeć na CIERPIENIE, SAMOTNOŚĆ, PRZEGRANĄ NAJDROŻSZEGO, któremu oddało się całe swoje życie, w którym pokładało się całą nadzieję. Czuć w sercu miecz, który przeszywa tak boleśnie, że nikt nie zrozumie.
I ciągle UFAĆ BOGU, że ta droga prowadzi do ZWYCIĘSTWA, że ma SENS,
że BÓG KOCHA! Tego się uczę od Maryi.