Przejdź do treści

Forum formacyjne „Kobieta – Maryja – Kościół” jest miejscem wymiany myśli i wspólnej modlitwy dla kobiet, którym jest bliska idea służby/diakonii w Kościele. Nie są to rekolekcje ani konferencja naukowa, lecz okazja do spotkania i wzajemnego zainspirowania się, by lepiej służyć Panu i drugiemu człowiekowi. Uważamy, że w tej służbie mniej chodzi o nowe rodzaje aktywności, a bardziej o wewnętrzne postawy.

Będziemy przyglądać się ważnym współczesnym zjawiskom: ponownemu odkrywaniu duchowości bliższej ciału oraz nowemu stylowi funkcjonowania kobiet w społeczeństwie i Kościele. Co te zjawiska wnoszą w nasze życie? Jak zmieniają nasz sposób obecności i posługi w Kościele? Dzięki temu spotkaniu chcemy również same coś wnieść i wypracować dla innych.

Punktem odniesienia jest dla nas Maryja, Niepokalana Dziewica i Matka Kościoła, której to spotkanie zawierzamy.

Do Forum formacyjnego pozostało:

PROGRAM

10.30 – 13.00 Blok wykładowy

* Iwona Garbarczyk, Inicjacje dojrzałościowe kobiet w kulturach pierwotnych

* Agnieszka Salamucha, Kobieta w świecie zmian


* Magdalena Jóźwik, Kobieta w Kościele – teoria i praktyka

14.00 – 16.00 Blok warsztatowy

* Monika Derda: Współczujące oczy
Oczy Maryi są współczujące i uważne, tak jak oczy Jezusa. Warsztat „Współczujące oczy” to psychologiczny warsztat rozwijania umiejętności odnoszenia się do siebie samego z życzliwością i współczuciem. O różnicy między świadomym ograniczaniem siebie z miłością a uporczywym spełnianiem wymagań wewnętrznej krytyczki. O sile akceptacji przeżywanych trudności z łagodnością. O empatii wobec swoich ograniczeń, która otwiera nas na drugiego i pozwala budować wspólnotę.

* Iwona Garbarczyk: Nasycone sobą
Warsztaty kontaktu z ciałem to propozycja dla osób chcących poczuć się lepiej w swoim ciele.  Dzięki ćwiczeniom, pracy z oddechem, relaksacji, uczestnicy warsztatu będą mogli zredukować stres i napięcie zgromadzone w ciele. Zajęcia pomogą otworzyć się na uważne przeżywanie tego, co ciało do nas mówi. W atmosferze łagodności będziemy szukać sposobów odpowiedzi na potrzeby płynące z ciała.

Przeciwwskazaniem do wzięcia udziału w warsztatach są: padaczka, depresja, stany pooperacyjne.
Do udziału w warsztatach potrzebny jest wygodny, nie krępujący ruchów strój.

* Krystyna Leśniak: „Kobiecość to nie definicja, to przeżycie” (Diana von Furstenberg)
* Odkryj na nowo swoją siłę, piękno i wyjątkowość
* Przeżyj i dotknij głębi swojej natury kobiecej
* Doceń to, kim jesteś, czym zostałaś obdarowana i co możesz ofiarować światu
Warsztaty o nietuzinkowym postrzeganiu własnej kobiecości.

* Agnieszka Salamucha: Jakim językiem mówi się o kobietach w Kościele?
Słowa są ważne i kształtują nasze widzenie świata. Ponieważ inaczej dziś żyjemy, inaczej nazywamy różne zjawiska. Tymczasem w Kościele jakby czas się zatrzymał. Tylko tam możemy dziś usłyszeć na przykład o „niewiastach” i „oblubienicach”, nie do końca rozumiejąc, do jakich rzeczywistości w nas te słowa się odnoszą. Co więcej, sposób mówienia o kobietach w Kościele tworzy pewien obraz „chrześcijanki/katoliczki idealnej”, z którym wiele współczesnych kobiet się nie utożsamia i nie wie, co z tym zrobić. Na warsztacie będziemy wspólnie szukać bardziej adekwatnego języka do wyrażenia obecności kobiety w Kościele.

* Zuzana Vaščáková: Vlajkovanie
Poznaj sposób, jak modlić się całym ciałem: uwielbiać Boga i pomóc innym podczas wspólnej modlitwy – ku większej wolności i radości. Podczas warsztatów przedstawię Wam ten sposób, nauczę, co oznaczają poszczególne kolory i jak posługiwać się flagami. Będzie również czas na wspólną modlitwę uwielbienia.

16.00 Maryja i diakonia w Kościele – świadectwa INMK

17.45 Zakończenie