Przejdź do treści

List z Rzymu….

Kochane Siostry,

uczestniczę w Rzymie w spotkaniu Rady Wykonawczej Światowej Konferencji Instytutów Świeckich (CMIS). Posyłam Wam serdeczne pozdrowienia z Wiecznego Miasta oraz zdjęcia z tego rzymskiego spotkania, na których jesteśmy razem z Kardynałem Prefektem Kongregacji ds. zżycia konsekrowanego, Jao Braz de Aviz, który spędził z nami kilka godzin, a przede wszystkim przewodniczył niedzielnej Eucharystii.

W gronie jedenastu osób (z sekretarzem Pierrem z Francji i sekretarka Chiarą) spędziliśmy trzy dni na obradach dotyczących:

– przygotowań do międzynarodowego Kongresu Instytutów w 2020 roku;

– dzielenia się ważnymi dla nas treściami z dokumentów ,,Konsekracja i świeckość” oraz ,,Nowe wino, nowe bukłaki”;

– rozpowszechniania wśród biskupów, kapłanów, członków Instytutów na całym świecie dokumentu Kongregacji ds. zżycia konsekrowanego ,,Konsekracja i świeckość”;

– refleksji teologicznej na temat konsekracji świeckiej, która poprowadziła Włoszka, świecki teolog;

– relacji z ważnych sympozjów organizowanych w Rzymie z udziałem członków Instytutów świeckich;

– spraw finansowych CMIS.

Przezywaliśmy również razem Eucharystie (członkiem Rady Wykonawczej CMIS jest ksiądz Marcel z Kanady) jutrznie i nieszpory, a podczas posiłków przy wspólnym stole dzieliliśmy się zżyciem w naszych krajach, instytutach.

Członkowie trzyosobowego Prezydium CMIS pozostali jeszcze półtora dnia dłużej, aby sformułować wnioski ze spotkania całej Rady, wyznaczyć zadania na najbliższe miesiące.

Taka międzynarodowa współpraca, chociaż wymagająca, poszerza horyzonty, zbliża osoby żyjące tym samym powołaniem w różnych instytutach, w różnych kontekstach geograficznych i politycznych. Przede wszystkim wiąże się z misja służby na rzecz świeckich Instytutów.

Mimo, ze przebywając tutaj, na Rzym spoglądam najczęściej przez okno, to jednak odczuwam bliskość tego wyjątkowego miasta i pewne zakorzenienie w nim.

Z serdecznym pozdrowieniem i łącznością w modlitwie,

Jolanta Szpilarewicz