Joomla extensions and Joomla templates by JoomlaShine.com

 

Instytut Niepokalanej Matki Kościoła

ul. Ks. F. Blachnickiego 25
34-450 Krościenko n. Dunajcem

Strona główna arrow Założyciel
Założyciel
Czytania na każdy dzień i nie tylko Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
20.07.2014.
 
Tematyka tej strony dotyczy Ruchu Światło-Życie. Pragnę podzielić się otrzymanym darem. Miałam okazję spotkać ks. Franciszka Blachnickiego w rodzinie, a potem w codziennym moim zaangażowaniu. Mogłam uczestniczyć w powstawaniu Jego dzieła, jakim jest Ruch oazowy.
Niech dane mi Światło i Życie dotknie również Ciebie.
Służę czytaniami mszalnymi na każdy dzień, przygotowanymi dla lektorów;
Przedstawiam słowa Karola kardynała Wojtyły i papieża Jana Pawła II skierowane do Ruchu Światło-Życie;
Przekazuję świadectwa o ks. Franciszku Blachnickim i pewną część jego wypowiedzi liturgicznych, zwłaszcza w Biuletynie Odnowy Liturgii.

Ika
Zmieniony ( 24.07.2014. )
 
Ks. Franciszek Blachnicki o Niepokalanym Poczęciu Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
08.12.2013.

8 grudnia nasze patronalne święto - uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Dla wielu z nas także rocznica złożenia ślubów wieczystych - a trzy nasze Współsiostry złożyły te śluby właśnie dziś!

Oto fragmenty listu naszego Ojca z 1984 roku. List ten został zaadresowany do całej ówczesnej Wspólnoty Niepokalanej, Matki Kościoła. 

"... chciałbym podzielić się pewnymi myślami, które szczególnie zrodziły się pod wpływem następujących słów Proroka Izajasza: Ale teraz tak mówi Pan, Stworzyciel twój, Jakubie, i Twórca twój, o Izraelu: Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu; tyś moim! (Iz 43, 1). 

Słowa powyższe, czytane w ramach Jutrzni uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w szczególny sposób odnoszą się do Niej – do Niepokalanej.

Zmieniony ( 08.12.2013. )
Czytaj całość
 
Ks. F. Blachnicki - wiara i życie konsekrowane Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
02.02.2013.

,,Naszym powołaniem jest najpierw wiara. Na niej opiera się całe nasze życie i stan, który obieramy. Naszym powołaniem jest także być znakiem nadziei, że tajemnica Paschy Chrystusa jest źródłem zbawienia. Fakt, że rezygnujemy z ludzkich dóbr i zabezpieczeń życia, do których normalnie wszyscy ludzie zdążają przez swój wysiłek i pracę, jest znakiem, że opieramy się na innych gwarancjach, że nasza nadzieja ma inny fundament. Jest nim miłość Boga, która objawiła się w tak niezwykły sposób w tajemnicy Wcielenia. I wreszcie jeszcze jedno nasze powołanie – być odpowiedzią miłości. Odpowiedź ta polega na całkowitym oddaniu siebie przez miłość Bogu, który w Jezusie Chrystusie przyszedł, aby dać nam siebie.

Podczas składania czy odnawiania ślubów staramy się w jeszcze szczególniejszy sposób w tym nieodwracalnym akcie naszej osoby stać się odpowiedzią na Jego oddanie nam siebie. (…)

Ponieważ pierwszą i najdoskonalszą odpowiedź na to dzieło Boże dała Maryja, która przez swoje ,,tak, niech się stanie” odpowiedziała całkowicie na Boże wezwanie, na Bożą miłość, na dar Boży, to staramy się dać tę odpowiedź w zjednoczeniu z Nią.

Bezpośrednim sprawcą tej odpowiedzi jest Duch Święty. Dlatego także Duchowi Świętemu polecamy tę naszą decyzję, ten moment odnowienia czy składania ślubów. I ufamy, że podobnie jak Maryja otrzymała pełnię Ducha Świętego, i my przez zjednoczenie z Nią będziemy uczestniczyli w tym samym Duchu i w Jego mocy, abyśmy mogli odpowiadać coraz doskonalej (…) aż do ostatecznej odpowiedzi w godzinie naszego odejścia z tego świata do pełni życia w Bogu”.

Zmieniony ( 02.02.2013. )
 
Kolejny etap procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. F. Blachnickiego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
02.02.2013.
 Kolejny krok w procesie beatyfikacyjnym ks. Franciszka Blachnickiego - zakończona została praca nad tzw. positio. – To opis historii życia ks. Franciszka – tłumaczy ks. Łukasz Gaweł, rzecznik metropolity katowickiego.

Tysiąc stronicowy dokument został właśnie oddany do rzymskiej drukarni. Za około trzy tygodnie zostanie uroczyście przekazany przez przedstawiciela archidiecezji, najprawdopodobniej abp. Wiktora Skworca, Kongregacji ds. Świętych. – To początek długiej drogi, ale ważny krok został wykonany. Teraz będziemy oczekiwać na rozpoczęcie prac grupy teologów konsultorów i historyków. One nie rozpoczną się od razu po złożeniu positio, musimy odczekać w kolejce. Proces zwieńczy decyzja Papieża o ogłoszeniu heroiczności cnót Sługi Bożego. Odtąd będzie on nosił tytuł venerabilis, czyli czcigodny – wyjaśnia ks. Adam Wodarczyk, postulator procesu beatyfikacyjnego i moderator generalny Ruchu Światło – Życie. 

Całośc tekstu: 

http://info.wiara.pl/doc/1444147.Positio-ks-Blachnickiego-juz-Rzymie

Zapraszamy do odwiedzenia:

http://blachnicki.oaza.pl/ 

Zmieniony ( 02.02.2013. )
 
Chrystus Sługa światłem Kościoła (1) Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
15.01.2013.
„Kościół w ciągu swoich dziejów zawsze rozważał tajemnicę Chrystusa i starał się ją ukazywać współczesnemu pokoleniu. Ta tajemnica jest jednakże niesłychanie bogata i nie sposób wyczerpać wszystkich jej aspektów równocześnie. Dlatego w różnych okresach życia Kościoła tajemnica Chrystusa była rozważana i głoszona, stosownie do potrzeb i sytuacji danej epoki.

Można by całą historię Kościoła opracować, śledząc myśl teologiczną i analizując, jaki obraz Chrystusa dominuje w danej epoce i jakie aspekty chrystologii w szczególny sposób były w tej epoce uwydatniane. [...] Dla przykładu można wskazać na obraz Chrystusa pierwszych wieków, okresu katakumb. Wtedy Chrystus był szczególnie ukazywany jako Pantokrator, jako uwielbiony, zmartwychwstały Pan, który jest obecny w swoim Kościele i który realizuje swoje panowanie poprzez historię. Można też wskazać na obraz Chrystusa, można by powiedzieć, franciszkański, związany ze średniowieczem, kiedy to pobożność chrześcijańska była skupiona wokół ludzkiej natury Chrystusa, wokół Jego człowieczeństwa rozważanego czy to w tajemnicy narodzenia, czy w tajemnicy męki i śmierci krzyżowej. 

Można również przypomnieć ten okres, który cechował się uwydatnianiem tajemnicy osoby Chrystusa, tajemnicy Jego miłości, w symbolu Serca, w obrazie Najświętszego Serca Pana Jezusa. W okresie między pierwszą wojną światową a Soborem Watykańskim II dominowała zaś teologia i obraz Chrystusa Króla. 

Natomiast obrazem Chrystusa Soboru Watykańskiego II i epoki posoborowej jest Chrystus Sługa: Jezus, który jest Chrystusem, czyli Pomazańcem, namaszczonym pełnią Ducha Świętego. Ten obraz Chrystusa dominuje w tekstach Soboru i on wyznacza szczególny charakter tej epoki, w której jesteśmy”

(F. Blachnicki, Chrystus Sługa światłem Kościoła, Kraków 2007, s. 11-12)
 
Zmieniony ( 23.01.2013. )
 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 18
 

Jeśli znasz choć jednego człowieka, który nie jest uczniem Chrystusa, to stań się sam uczniem Chrystusa, by potem pomóc mu spotkać Boga w swoim życiu.
ks. F. Blachnicki

Rekolekcje "Przy studni"

logo_przy studni

Linki

foska

 

blachnicki

 

 Wydawnictwo Światło-Życie

 CMIS

 

 
intra